10 nejlepších foto aplikací pro iPhone – velký přehled (+ video)

Které jsou nejlepší aplikace pro fotografování iPhonem? Jaké apky vám pomohu k fantastickým fotkám? Zde je můj osobní velký přehled těch, které buď používám, anebo si o nich prostě myslím, že je škoda je nezkusit.

Video: 10 nejlepších foto aplikací – praktické ukázky

 

Mnoho let fotografuji, čím se dá, od full frame zrcadlovek, přes APS-C bezzrcadlovky. Od mobilů od Samsungu, přes iPhone 6, iPhone X, 11 Pro, 13 Pro až k mému stávajícímu iPhonu 15 Pro. A častý dotaz na mých kurzech fotografování iPhonem i v onlinech kurzech focení iPhonem logicky zní: jak zásadní je používat speciální aplikace?

A jak se orientovat ve stovkách fotografických aplikací, které na nás padají z App Storu?

Apky “sbírám” mnoho let, testuji ty zdarma a trpělivě kupuji i ty placené, moje sbírka je opravdu rozsáhlá. Ale: drtivá většina aplikací je buď k ničemu, nebo nenabízí nic zásadně lepšího než těch pár vyvolených, které je prostě škoda nemít.

Tedy jsem vylezl na moji oblíbenou skálu v Divoké Šárce a krok za krokem prošel deset aplikací, které byste dle mého měli vyzkoušet.

A pro jistotu dodávám: článek i video jsou zaměřené na (více méně) aplikace fotografické a ty, které slouží k tradičním úpravám fotek. Zcela jinou kapitolou jsou pak aplikace na úpravu fotek zaměřených na filtry. Na ty se vrhnu někdy v budoucnu…

0. Výchozí aplikace iPhonu

Tohle by tu mělo zaznít: ve většině situací je zbytečné, nebo i škodlivé, utíkat z defaultní fotoaplikace vašeho iPhonu – jak známo, umí toho hodně. Uživatele však často okouzlí nejrůznější aplikace, a mají dojem, že fotit ve výchozím foťáku je škoda či je to málo romantické.

Tedy: osobně doporučuji, abyste se drželi výchozí apky, ale přesně věděli, kdy sáhnout k něčemu speciálnímu, co výchozí foťák neumí, anebo umí špatně. O čemž je tenhle přehled.

1. ProCamera – bezkonkurenční číslo 1 (placená)

Aplikace iPhone Procamera
ProCamera je pro mě naprosto nejzásadnější aplikace na fotografování iPhonem.

Shrnutí: ProCameru si prostě kupte a to rovnou včetně rozšíření VividHDR. Opravdu jsem toho vyzkoušel hodně a nic nenabízí tolik šikovných (a v praxi opravdu využitelných) funkcí. Je to aplikace, bez níž bych nedokázal s iPhonem fotit.

Co nabízí: 1. skvělé ovládání oddělující ostření a exponování. 2. velmi šikovné ovládání času, ISO i vyvážení bílé (což se hodí, věřte nebo ne) 3. fantaticky funkční a přesto decentní HDR režim, který významně pomáhá iPhonu fotit v krajině a nemá konkurenci v žádné jiné aplikaci.

Link: ProCamera v App Storu

Reklama

2. SnapSeed – obrovské množství funkcí (zdarma)

Aplikace iPhone SnapSeed
SnapSeed toho umí hodně, ovládání je však někdy mírně nepřehledné.

Shrnutí: SnapSeed tu prostě být musí, byť to striktně vzato není aplikace na focení, ale na úpravu fotek. Patří Googlu, je zdarma a nabízí opravdu neuvěřitelně rozsáhlou paletu možností fotky upravovat. Byť přiznávám, místy je trochu nemotorná a sám ji používám spíše výjimečně. Ale zkuste ji, to určitě!

Co nabízí: Opravdu rozsáhlé možnost pro úpravu fotek, včetně jinak dost neobvyklých funkcí, například retuší obličeje a lokálních úprav. Ty občas používám já – například pro vymazání něčeho, co se nám na fotce nelíbí, nebo pro ztmavení/zesvětlení části fotky pomocí funkce štětce.

Link: SnapSeed v App Storu

3. Polarr – můj favorit pro rychlé úpravy (zdarma v základní verzi)

Aplikace iPhone Polarr
Pokud zkusíte Polarr na počítači, zamilujete si ho. Stejně skvěle funguje i na iPhonu.

Shrnutí: Polarr po mnoho let doporučuji jako zcela fantastický nástroj pro úpravy fotek v počítači – je jednoduchý, skvěle ovladatelný a základní (a hodně široká) verze je zdarma. Stejně výborná je i aplikace, tedy doporučuji vyzkoušet.

Co nabízí: Rozsáhlé možnosti úprav i dle mého nejpokročilejší nástroj na retušování obličejů, který jsem kdy našel v aplikaci zdarma. Plus: začátečníky dokáže rychle nasměrovat k tomu, jak rychle začít upravovat, což je zásadní plus.

Link: Polarr v App Storu

4. Manual – jednoduchý, přímočarý, hezký (placený)

Aplikace iPhone Manual
Manual je jednoduchý, přehledný, manuální…

Shrnutí: Pokud si rádi hrajete s manuálními funkcemi, tahle apka vás možná zaujme – je prostě jednoduchá, přímočará a snadno ovladatelná pro  – jak název napovídá – manuální kontrolu či jemné dolaďování.

Co nabízí: Jednoduché uživatelské prostředí pro snadnou kontrolu nastavení foťáku.

Link: Manual v App Storu

5. Focos – fantastický nástroj na rozmazávání pozadí (zdarma)

Aplikace iPhone Focos
Focos umí rozostřit pozadí i u starších iPhonů a je skvělý na hraní.

Shrnutí: Focos je jedna z nejpozoruhodnějších aplikací, které jsem objevil v posledním roce dvou. A nadchla i skoro každého, komu jsem ji ukázal, zejména majitele iPhonů bez dvou objektivů. Dokáže jim totiž přidat cennou funkcionalitu “rozmazávání” pozadí u portrétů a detailů.

Natočil jsem o ní i speciální video.

Co nabízí: Kontrolu nad stupněm rozmazání pozadí, a to nejen foťákům s portrétním “rozmazávacím” módem. Jinými slovy: pomocí umělé inteligence dokáže odhadnout, co je pozadí a dát majiteli možnost rozmazat ho – pro starší iPhony zcela fantastické.

Link: Focos v App Storu

Online kurz focení iPhonem Celodenní kurz focení iPhonem

6. VSCO – šikovné ovládání plus rawy (zdarma)

Aplikace iPhone VSCO
VSCO patří k “filtrovým” aplikacím, má však i šikovný foťák.

Shrnutí: Aplikace VSCO patří spíš do světa filtrů a různých více či méně divokých úprav, ale nabízí i velmi jednoduché, ale funkční ovládání klíčových parametrů. Osobně ji doporučuji těm, kteří si chtějí hrát s focením do rawu a nechtějí nic kupovat.

Co nabízí: Jednoduché a intuitivní ovládání času, ISO i vyvážení bílé barvy a dalších parametrů. Plus snadnou možnost fotografovat do raw, což není u aplikací zdarma běžné.

Link: VSCO v App Storu

7. Lightroom – pokročilé funkce, skvělé ovládání (zdarma)

Aplikace iPhone Lightroom
Lightroom zkušeným fotografům nabízí opravdu pokročilé ovládání.

Shrnutí: Kdybych nefotil s ProCamerou, patrně bych používal LightRoom, je to dle mého jedna z nejpokročilejších aplikací široko daleko.

Co nabízí: V Pro režimu nabízí pravdu pokročilé funkce a (samozřejmě) také mnoho výborných možností, jak fotky upravovat. Což z ní činí jednu z nejrozumnějších, a možná vůbec nejrozumnější volbu mezi aplikacemi zdarma.

Link: Lightroom v App Storu

8. Halide – hodně pokročilé manuální funkce (placená)

Aplikace iPhone Halide
Halide umí skvěle ostřit v manuálním režimu (a mnoho dalších věcí).

Shrnutí: Halide patří ke špičkovým aplikacím pro ty, kteří chtějí manuální kontrolu a rádi si hrají. Nedosahuje univerzálnosti ProCamery, ale v tomhle přehledu chybět nemůže.

Co nabízí: Skvělé ovládání a to nejen základních parametrů, ale také třeba možnost užívat manuální ostření včetně náhledu toho, co je ostré a co ne. To vše navíc v příjemném a uživatelsky přívětivém designu.

Link: Halide v App Storu

9. Raw+ – skvěle ovladatelná aplikace (placená po zkušební době)

Aplikace iPhone Raw+
Raw+ je dle mého jedna z nejlépe ovladatelných foťáků široko daleko.

Shrnutí: Pokud by vás bavilo mít neustále možnost vše kontrolovat manuálně, aplikace Raw+ je dle mého jednou z nejpohodlnějších možností.

Co nabízí: Přímočaré a opravdu uživatelsky přívětivé ovládání času, ISO i vyvážení bílé. Plus, jak název napovídá, focení do rawu.

Link: Raw+ v App Storu

10. AfterLight – výborná kombinace foťáku a úprav (zdarma)

Aplikace iPhone Afterlight
Afterlight dobře kombinuje focení, úpravy i filtry.

Shrnutí: AfterLight patří mezi aplikace kombinující všechny tři zásadní roviny focení mobilem: opravdu dobře ovladatelný foťák, zajímavé filtry plus nástroje pro úpravu.

Co nabízí: Díky svému širokému záběru může být zajímavou variantou pro ty, kdo chtějí mít dobrý univerzální nástroj umožňující přesné nastavení i pokročilé úpravy.

Link: Afterlight v App Storu

A co používáte vy? Napište!

Reklama

 

O autorovi: Jan Rybář
Mnoho let propojuje různé světy fotografování: v roce 2004 vyhrál hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo, provozuje web Fotoguru.cz, vede oblíbené kurzy fotografování tradiční i onlinové (na tomto webu). Vystudoval geologii a mezinárodní vztahy (v Praze a ve Skotsku), jako reportér MF DNES (1997-2009) projel celý svět, napsal pár knih. Srdcem zůstává novinář.

Online kurz focení iPhonem Celodenní kurz focení iPhonem

5 komentářů

 1. Zdravím Honzo,
  díky za video a praktické ukázky aplikací. O aplikaci “Focos” jsem doposud neslyšel a vypadá to na pěknou hračku.

  Měl bych dva dotazy k ProCamera:

  1) Máte zaplacený balíček Lowlight+? Pokud ano, má nějaké praktické využití? Dá se považovat za částečnou náhradu nočního režimu u nových iPhonu nebo jeho využití je jinde?
  Já ho mám koupený, ale prakticky nevyužívám.

  2) Režim HDR – kupříkladu u ukázkové fotky z Divoké Šárky, ale u i jiných, které pořizuji přes tento režim mi dost často přijde, že výsledná fotka v “HDR Natural” podává ne úplně korektní barvy, které by odpovídali realitě. Samozřejmě nebe to zásadním způsobem vylepší, ale barvy jako takové se mi zdají lepší na originální fotce. “HDR Vivid” už ty barvy vylepšuje, ale někdy jsou až příliš přepálené a jak sám tvrdíte, lepší je se držet té verze Natural.
  Je to jen moje zdání? Přijde mi že tak jako tak musím u pořízené fotky z Natural vytáhnout barvy a další parametry, aby fotka byla hezká.

  PS: Slyšel jste či zkoušel aplikaci “Pro HDR X”? Tato aplikace čistě slouží pro pořízení fotek v HDR a tuším, že je neplacená. Nepřijde mi vůbec špatná a může sloužit např. jako neplacená alternativa k rozšíření HDR v ProCamera.

  • Jan Rybář

   Lukáši, zdravím!
   1. Ano, Lowlight+ znám, mám ho, ale dle mého je skoro na nic, výsledky mě nikdy moc neuchvátily, tedy ho lidem spíše rozmlouvám. Na 11cte Pro jsem ho zatím moc nezkoušel, ale skoro si myslím, že defaultní aplikaci nočního režimu asi moc konkurovat nebude… Ale ještě doprozkoumám…
   2. HDR, jasně, v tom videu ze Šárky to je jen ukázka v reálném čase v nepříliš ideálních podmínkách, plus to je snímané z obrazovky, tedy není možné čekat záztaky. Pro mě to je opravdu nástroj zcela zásadní, ale právě v tom, že dokáže “nasimulovat” realitu, aby nebylo skoro či vůbec poznat, že tam nějaký podfuk je. Ale opravu skvěle to funguje jen v některých specifických situacích (obvykle v krajině, kde je hezké nebe, ale nepříliš výrazné ostatní kontury).
   ProHDR X – jasně, mám, znám, používám, ale zdráhám se doporučovat ke koupit z prostého důvodu, že to už není aktualizované více než dva a půl roku. A i v App Storu to vypadá dosti mrtvě… Což neznamená, že to nestojí za pokus, ale chybí updaty pro poslední modely, což není úplně dobré. Ale zdarma není, mně to ukazuju v 49 Kč, za což by to asi stálo https://apps.apple.com/cz/app/pro-hdr-x/id927823151

   Mějte se! h

 2. Pingback: 10 rad: Jak fotit jídlo mobilem a obyčejným foťákem | iFotografování.cz

 3. Jan Ondrejka

  Dobry den, dekuji Vam za skvely clanek o aplikacich pro foceni na iPhonu.
  Nejsem profi fotograf, ani nikdy nebudu. Rad fotim iPhonem, protoze je vzdy po ruce a foti velmi dobre.
  Snazim se zdokonalit, aby me fotografie za neco staly a byly pro oko zajimave.

  Chtel jsem Vas poprosit, zda byste mohl priblizit k bodu 0: Ktere jsou typicke situace, kdy je vhodne z defaultni iOS aplikace “utect” napr. k ProCamera, protoze je neumi?

  Sam jsem si vsiml, ze to muze byt vyhodne pro zachyceni rychleho pohybu, tedy praci s ISO a casem, pripadne pro jemnejsi praci s expozici a focusem.

  Predem diky za Vas cas a odpoved.

  S pozdravem

  Jan Ondrejka

 4. Pingback: Živé vysílání a webináře: Online fotokavárna Honzy Rybáře | iFotografování.cz

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*