Jak rozmazat pozadí fotek u starších iPhonů? Skvělá apka pomůže (+ video)

Líbí se vám portréty s rozmazaným pozadím, ale váš mírně starší iPhone nemá dva objektivy a tedy ani portrétní režim? Vyzkoušejte aplikaci Focos, která toho i ve své free verzi umí opravdu hodně a je prostě škoda ji nezkusit.

Ve focení iPhonem je jedna velká dělící čára mezi různými typy iPhonů – a to ta, která odděluje modely s portrétním módem a bez něj.

Jinými slovy: zatímco novější nebo “pluskové” iPhony dokáží hezky “rozmazávat pozadí u fotek”, starší modely to prostě nedokáží, což občas jejich majitele štve.

Znám to dobře z vlastní zkušenosti: má manželka má iPhone 6S, dcera 6 a dost často tedy musím naslouchat stížnostem, že by tedy chtěly rozmazávat též. Krom nich podobné pocity zažívají majitelé iPhonů 7 a 8, případně SE.

Plus na mých celodenních kurzech focení iPhonem patří tahle hračky k hodně oblíbeným „atrakcím“ – i proto jsem vytvořil tohle video (viz níže) jako část mého online kurzu iPhonových fotokouzel.

Aplikace Focos
Největší kouzlo s touhle aplikací: fotka z iPhonu 6, v níž bylo původně pozadí zcela ostré, dokáže Focos opravdu věrohodně rozmazat a fotce pomoct. (Nevalnou kvalitu pěny prosím ignorujte).

A je to vážně tak důležité? Popravdě řečeno: ano. Jako fotografa z více méně staré školy mě sice umělé softwarové rozmazávání dost leze na nervy, ale pravda: používám ho docela často – když se tedy nikdo nedívá..

Marná sláva, portrétům a detailům to rozmazané pozadí (a zvýrazněné popředí) prostě hodně pomáhá.

Aplikace Focos funguje opravdu skvěle

Proto mě nadchla appka zvaná Focos – a co že vlastně dělá? Jednoduchou a opravdu užitečnou věc:

1. Dokáže ovlivnit podobu a stupeň rozmazanosti iPhonů s dvěma objektivy, a to u fotek v portrétním módu, ale také těch “neportrétních”, tedy širokoúhlým objektivem pořízených. Což se hodí víc, než se může zdát – zkuste, uvidíte…

2. Dokáže překvapivě dobře vytvořit rozmazané pozadí z fotek pořízených jednoobjektivovými iPhony (á la iPhone, 6, 7, 8, SE). Jak uvidíte ve videu, jde jí to opravdu skvěle. A popravdě, právě tahle dovednost je opravdu zásadním důvodem, proč se s touhle appkou hrát.

Jak na to? Stáhněte si appku a začněte si hrát, stojí to opravdu za to! A napište, jak se to daří…

Reklama


 

Video – jak používat aplikaci Focos

 

O autorovi: Jan Rybář
Mnoho let propojuje různé světy fotografování: v roce 2004 vyhrál hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo, provozuje web Fotoguru.cz, vede oblíbené kurzy fotografování tradiční i onlinové (na tomto webu). Vystudoval geologii a mezinárodní vztahy (v Praze a ve Skotsku), jako reportér MF DNES (1997-2009) projel celý svět, napsal pár knih. Srdcem zůstává novinář.

Online kurz focení iPhonem Celodenní kurz focení iPhonem

6 komentářů

  1. Dobrý den, Honzo, díky za skvělou recenzi. Objevil jste pro mne úžasnou aplikaci, která doplní můj Snapseed a ProCameru. Mimochodem, nemáte v plánu něco podobného o aplikaci ProCamera? Přece jen tam těch funkcí je strašně moc. Nebo to je součástí Vašich placených kurzů o focení iPhonem? Díky a ať se daří!

    • Jan Rybář

      Igore, zdravím a díky za pochvalu, tak to jsem rád, že to funguje! Ano, je to hodně šikovná hračka… ProCamera je jedním z ústředních motivů toho iPhonového kurzu, ale není to zase tak složité: důležité je si hrát s VividHDR, pro brždění pohybu se naučit nastavovat čas nebo ISO a hrát si s ostřením… Funkcí je tam mnoho, ale tak jako u foťáků, 80 % z nich není nikdy potřeba či je přímo zbytečných… Mějte se! H

  2. Díky moc, rozmazávání je senzační! A vy jste skvělej, že dáváte tyhle ukázkové lekce zdarma.

  3. Konečně nějaká portrétová apka pro starší iPhony! Jen aby to třeba uvolnili i pro Android, ale toho se asi nedočkáme. Já osobně jsem si myslel, že to rozmazávání v té aplikaci bude u iPhonů 6 trvat o pár sekund déle. Jinak by mě zajímalo, jestli to jde i OFFLINE, ale to asi nejde. A díky za videonávod. Teď už to částečně umím ovládat.

  4. To je super apka, moc dekuju za tip! Rozmazane pozadi existujicich fotek bez zkoumani navodu za vterinu:) fakt moc dekuju za tip.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*