Co pojí fotku psa a obraz Mony Lisy? Tajemství kompozice (+ video)

Co je to kompozice? To, co spojuje fotku psa z mobilu s obrazy starých mistrů. Staleté principy podporují vnímání krásna. Že to zní trochu přitaženě za vlasy? Já vím… Ale vážně to tak je.

Co to je kompozice? Definic může být sto, ale rozumné shrnutí může znít třeba takto:

1. kompozice je soubor principů, které pomáhají v obraze, ve fotce, v čemkoliv udržovat pocit krásna.
2. ale také platí: pravidla kompozice, podobně jako designu, se většinou nedají vecpat do snadných pouček a jednoduchých pravidel. Což je na kompozici krásné, ale také trochu záludné.

V uplynulých měsících jsem chystal nový velký kurz Tajemství kompozice pro foťáky i mobily, v němž tyhle krásné záhady řeším…

A pak jsem jednou na tenise cvakl náhodně přítomného psa Zoe – a rozhodl se vám ve formě značně odlehčené ukázat, co vše se vlastně s tou kompozicí dá dělat…

Pes na tenise
I zcela obyčejná až banální fotka pro radost v sobě musí ukrývat přístné kompoziční principy… Jinak to prostě nebude fungovat. Mobilem, bez úprav.

Sepsal jsem tenhle stručný článek a přikládám i dvě videa – verzi 75 vteřinovou, i mnohem podrobnější (zhruba 10 minut), v nichž tak trochu celý ten kurz shrnuji.

Tak snad mi uvěříte, že kompozice je opravdu fascinující…

A zda si z vás tak trochu nedělám legraci? To už ponechám na vás (trochu ano, ale všechny ty principy opravdu fungují).

Kompozice je pro necvičené oko neviditelná

Tedy: šel jsem hrát tenis, přišel tam pes Zoe. Vytáhl jsem mobil, cvakl pár fotek. Tu je tedy ona fotka, neupravená, jak jinak, úpravy mě moc nebaví.

Na mém Instagramu pak dostala více lajků, než jiné mé výrazně pořádnější fotky, což mě trochu naštvalo. I když, já vím, pes je pes, zvíře je zvíře!

Pár lidí mi pak psalo, jak že to dělám, jim že ta zvěř dopadá hůř. A proto jsem vyrobil toto video i článek. Ono totiž těch pravidel je i v této fotce opravdu mnoho…

A tu je fotka “bez kompozice”, prostě jen pes a kurt… Divné, že?

pes a kompozice
Někdo si možná řekne: na té fotce je prostě pes na kurtu, věci kolem jsou zbytečně… Jenže nejsou, že?

Co staví fotku? Síla linií a inspirace van Gogha

Tak třeba – vidíte tu nenápadnou linii, tu čáru? Linie jsou jedním z klíčových stavebních kamenů mnoha kompozic. V jedné hodně stručné větě řečeno: linie budují prostor, udržují trojrozměrnost vnímání a pomáhají divákovu pohledu v orientaci.

Tedy van Gogh by tam tu linii určitě dal též…

Vincent van Gogh: Kavárna s terasou
 Zdroj: Wikimedia Commons
Co myslíte, jsou zásadní jsou ty linie? Opravdu hodně! Vincent van Gogh: Kavárna s terasou
 Zdroj: Wikimedia Commons

Porovnejte verzi fotky s linií, a bez – vidíte ten rozdíl? Vidíte, jak zásadní je ta nenápadná čára? (Ve videu ono srovnání zahlédnete ještě názorněji)

pes na tenise
Když z fotky zmizí ona nenápadná linie, fotka dramaticky utrpí – už není tak přehledná, je o něco méně čitelná… Opravdu to tak je, srovnejte ji s původním obrázkem výše.

Temná plocha, odrážení pozornosti, tedy vinětace

Stejně tak platí, že není těžké najít spojnici mezi fotkou Zoe a Zrození Venuše… Ony listy v pravém horním rohu fungují zcela (opakuji, zcela) stejně jako ty stíny v rozích iPhonového obrázku. Odrážejí pozornost, směřují ji tam, kam malíř/fotograf chce…

Sandro Botticelli: Zrození Venuše
 Zdroj: Wikimedia Commons
Ty nenápadné listy v pravém horním rohu (stejně jako křídla v rohu levém) jsou zásadní a fungují zcela stejně jako stín na fotce z tenisu: odrážejí pozornost a rámují obraz. Sandro Botticelli: Zrození Venuše
 Zdroj: Wikimedia Commons

A ano, je to stejný princip, jako když na Instagramu zaberete za šoupátko “vinětace” a stydíte se, jak děsivě jste zatmavili rohy. Stydět se (většinou) nemusíte, je to dávný princip směřování pozornosti. A jméno, mimochodem, opravdu pochází od vína – vinětace je dávný efekt z obrazů, fotek a grafik, kdy vinná réva obtáčela obrázek a dodávala mu rámec.

Tedy ano, bez toho stínu by to nebylo ono.

Zoe bez stínu
Toho stínu si mnozí ani nevšimnou – ale fotografové ho zcela podvědomě použijí ve svůj prospěch. Prostě vědí, že fotce opravdu dramaticky pomůže – nasměruje pozornost. Když tu není, opravdu je obrázek o hodně slabší.

A co Mona Lisa? Zoe drží zlatý řez

Zlatý řez je klíčový princip harmonie, který je důležité znát – především jako odrazový můstek k pochopení, jak důležité principy harmonie se odehrávají na pozadí obrazů i fotek. (Tu je o něm můj podrobný článek s videem, v online kurzu o něm mám samostatný půlhodinový díl).

Mona Lisa zlatý řez
Není složité najít dávné principy harmonie v obrazech starých mistrů. Leonardo da Vinci: Mona Lisa
 Zdroj: Wikimedia Commons

Tedy zahlédnout zlatý řez v obrazu Mony Lisy není problém, stejně jako, věřte nebo ne, je možné ho odhalit i ve fotce zkoumaného zvířete…

Pozoruhodné, že? A opravdu, není to vycucané z prstu. Musím tedy přiznat, že packa ve zlatém řezu je tak trochu náhoda. Na rozdíl od prvních dvou pravidel (linie a stínu), které jsem OPRAVDU při focení vnímal a které jsem OPRAVDU vědomě použil.

pes zlatý řez
Pokud zkoumáte část snímku od okraje po bílou tyčku, pracka Zoe je přesně ve zlatém řezu. Nu ano, tohle je náhoda… Nebo není?

Čímž samozřejmě výčet kompozičních principů použitých v jedné jediné banální fotce nekončí – zahlédneme tam i pravidlo pevného bodu, princip opakování motivů i kotvení pozornosti… Pokud vás zajímají, pusťte si ono desetiminutové video, zrovna tyhle věci ve videu vypadají opravdu názorně…

Tedy přesvědčil jsem vás, že kompozice je opravdu velké dobrodružství? A že ho opravdu stojí za to prozkoumat?

Dejte vědět!

Video: Pes Zoe a Mona Lisa – aneb co to je kompozice v 9 minutách

 

Video: Pes Zoe a Mona Lisa krátká verze: kompozice v 75 vteřinách

 

Tajemství kompozice – nový online kurz

Prozkoumat kurz Tajemství kompozice

 

O autorovi: Jan Rybář
Mnoho let propojuje různé světy fotografování: v roce 2004 vyhrál hlavní cenu v soutěži Czech Press Photo, provozuje web Fotoguru.cz, vede oblíbené kurzy fotografování tradiční i onlinové (na tomto webu). Vystudoval geologii a mezinárodní vztahy (v Praze a ve Skotsku), jako reportér MF DNES (1997-2009) projel celý svět, napsal pár knih. Srdcem zůstává novinář.

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*